JAK SKÓRA SIĘ OPALA

JAK SKÓRA SIĘ OPALA?

Indywidualny kolor skóry jest wynikiem kombinacji czynników: krążenia skóry, koloru warstwy rogówki i ilości pigmentu w skórze. Najważniejszym z nich jest melanina pigmentowa, która może mieć barwę od buffa do czerni. Melanina pigmentu jest tworzona przez specjalne komórki pigmentowe zwane melanocytami. Komórki te znajdują się w najniższej warstwie podstawowej obok komórek naskórka.
Komórki pigmentowe wytwarzają melaninę, część z nich dostarczana jest do innych komórek w postaci drobnych ziaren. Jedynie poprzez proces regeneracji komórek w warstwie podstawnej ziarna melaniny są przenoszone przez sąsiednie komórki i poruszają się w skórze. Poprzez normalny proces regeneracji naskórka ziarna melaniny docierają do powierzchni rogówki, gdzie są zrzucane wraz z innymi rogowymi komórkami skóry.

Jak powstaje melanina w komórkach?
Bezbarwnym prekursorem melaniny jest aminokwas tyrozyny. Po serii zmian katalizowanych przez miareczkowy enzym enzymatyczny - tyrozynazę i tlen - ten aminokwas staje się melaniną. Jednak zmiana ta jest aktywowana i przeprowadzana tylko w wyniku ekspozycji na światło słoneczne. Chociaż wytwarzanie pigmentu nie zależy od liczby komórek pigmentowych, zależy to jednak od szybkości metabolizmu komórek pigmentowych. Osoby o jasnej i ciemnej skórze nie różnią się liczbą posiadanych komórek tworzących pigment; istnieje jednak duża różnica w szybkości metabolizmu i aktywności komórek barwnikowych.